wtorek, 15 grudnia 2020

Temat dnia: Robimy dekoracje.

 Data: 16.12.2020 r. (środa)

Temat dnia: Robimy dekoracje.

Świąteczna gimnastyka:



 Zestaw ćwiczeń porannych nr 8:

– „Gwiazdka” – zabawa orientacyjno-porządkowa. Dzieci otrzymują butelki. Swobodnie poruszają się po sali. Na sygnał i hasło Rodzica: Gwiazdka! – zatrzymują się w miejscu, we wspięciu na palcach unoszą rękę z butelką i machają nią. Przy powtórzeniu następuje zmiana ręki.
– „Owieczki i pasterze” zabawa z elementem czworakowania. Rodzic dzieli dzieci/domowników na dwa zespoły: pasterzy i owieczki. Dzieci-pasterze otrzymują 2 butelki i uderzają nimi o siebie, naśladując dzwoneczki. Dzieci-owieczki na czworakach idą za pasterzami. Na sygnał i hasło Rodzica dzieci zamieniają się rolami.           
– „Kolędnicy – muzycy” – zabawa bieżna. Dzieci otrzymują butelki. Poruszają się z nimi swobodnie po sali. Na sygnał i hasło Rodzica: Kolędnicy – muzycy! – dzieci zatrzymują się i naśladują grę z wykorzystaniem butelki jako instrumentu (skrzypce, fujarka, gitara, puzon itp. – według pomysłów dzieci).                                               
 – „Aniołki” – zabawa z wymachem rąk. Rodzic wyznacza dziecko-aniołka, daje mu do ręki butelkę i wskazuje miejsce, z którego będzie się przyglądało dzieciom. Pozostałe dzieci/domownicy swobodnie poruszają się po pokoju. Na sygnał i hasło Rodzica: Aniołki! – dzieci zatrzymują się, stoją w jednym miejscu. W tym czasie dziecko-anioł maszeruje między pozostałymi dziećmi i butelką dotyka je. Kogo dotknie, ten kładzie się na podłodze i rękoma oraz nogami wykonuje wymachy na boki, naśladując popularnego aniołka (niektórzy mówią: orzełka).                                
 – Ćwiczenie uspokajające – marsz z butelkami na głowie tak, by nie spadły.

"Pudełko z prezentem” – zabawa z elementem dramy; rozwijanie wyobraźni i fantazji; wyrażanie zachwytu. 

Rodzic przygotowuje puste pudełko z pokrywką – pudełko z prezentami. Prosi, by dzieci podniosły pokrywę i powiedziały, jaki prezent widzą oraz udawały zachwyt nad nim.

„Tworzymy widownię” – zabawa dydaktyczna; mierzenie przedmiotów różnymi miarami. Rodzic informuje, iż do zabawy w teatr trzeba zorganizować widownię – ustawić krzesła w rzędy w ten sposób, że najbliżej sceny będzie najkrótszy rząd krzesełek i im dalej od sceny, tym rzędy krzeseł dłuższe. Pokazuje przygotowane przez siebie sznurki różnej długości,  kilka sznurków (lub wstążek, tyle, ile ma być rzędów krzeseł, od najkrótszego do najdłuższego, każda wstążka w innym kolorze), cyfry (tyle, ile sznurków), metrową taśmę i miarkę krawiecką. Dzieci mają zmierzyć dwiema miarkami sznurki i ustalić ich kolejność, jeśli chodzi o długość – od najkrótszego do najdłuższego. Następnie dzieci układają sznurki na podłodze, ustawiają na nich krzesła, przeliczają, ile krzeseł zmieściło się w każdym rzędzie. Później dzieci przygotowują bilety. Dzieci na karteczkach oznaczają kredkami numer rzędu i miejsca według własnych pomysłów – cyframi, obrazkami itp. Rozkładają jeden komplet, drugi oddają R. Następuje losowanie biletów przez dzieci/domowników. Każdy, kto wylosuje bilet, zajmuje miejsce na widowni. Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania.

„Światło!” – zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa. 

Dzieci naśladują przygotowania aktorów do przedstawienia – chodzą w różnych kierunkach, naśladując trzymanie w rękach kartki z tekstem przedstawienia i jego naukę na pamięć. Na sygnał i hasło R.: Światło! – zatrzymują się, przyjmując dowolną pozę. Zabawę można przeprowadzić z wykorzystaniem słownictwa w języku angielskim, wówczas hasło Rodzica to: Light!

„Gwiazdy” – filmy edukacyjne, poszerzanie wiedzy  z zakresu astronomii; dowiadywanie się o odkryciach i wyprawach badawczych w kosmos.

Gwiazda Betlejemska – nazwa jasnego obiektu astronomicznego, który według Biblii doprowadził Mędrców ze Wschodu do miejsca narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem.



Gwiazdy w kosmosie:


Gwiazdy to też potoczne i subiektywne określenie osób cieszących się popularnością wśród pewnej grupy społecznej.

Osoba określana mianem gwiazdy często postrzegana jest przez swoich fanów jako autorytet i wzór do naśladowania. Samo pojęcie gwiazdy związane jest ze zjawiskiem popkultury i związanymi z nią środkami masowego przekazu, dzięki którym informacje docierają do szerokiej publiczności.

Popularne polskie gwiazdy:


Symbolika gwiazd w różnych kulturach i sztuce, np. obrazie Vincenta van Gogha Rozgwieżdżona noc

 

mozaika z sufitu Mausoleo di Galla Placidia w Rawennie:


muzyka Fryderyka Chopina (nokturny):

https://www.youtube.com/watch?v=m9DZ4OQI6XM


4 - latki

Praca z KP1.38.

Dziecko porównuje łańcuchy pod względem długości – wskazuje łańcuch, którego długość jest najbliższa długości dłoni dziecka. Następnie uzupełnia tabelę z bombkami zgodnie z zapisanym kodem.

5-latki

Praca z KP2.29 
 Dzieci odnajdują fragment obrazka, który pasuje do dużej ilustracji, i kolorują go. Następnie kończą kolorowanie rytmu. 



„Teatralno-przyrodnicze inspiracje” – prowadzenie obserwacji przyrodniczych w ogrodzie lub na podwórku/spacerze. 
Rodzic organizuje wyjście do ogrodu/na spacer. Dzieci prowadzą obserwacje różnych obiektów przyrodniczych, np. ptaków – przyglądają się, jak wyglądają, podają ich cechy charakterystyczne, drzewom – podają, jaki mają zimą kolor, które krzewy lub rośliny wyglądają atrakcyjnie zimą i które z nich można byłoby wykorzystać do dekoracji w przedstawieniach.  

„Kostiumy” – zabawa dydaktyczna; mierzenie długości miarką. 

Rodzic przygotowuje kostiumy różnych postaci. Dzieci odgadują, jakie postacie mogą mieć dany kostium. Zadaniem dzieci jest ustalenie, co zmierzyć w danym stroju, by pasował on na aktora (np. długość nogawek, rękawa, całej bluzki, szerokość w ramionach, w pasie) oraz zmierzenie kostiumu miarką, zapisanie wyników na kartkach z pomocą rodzica. Młodsze dzieci mierzą miarką tylko długość i szerokość spodni i bluzki, bez innych szczegółów, np. rękawów. Starsze mogą mierzyć miarką krawiecką i zapisywać wyniki z dokładnością do centymetra. 

5-latki
Praca z ZG31.
Dzieci łączą liniami pasujące do siebie fragmenty skarpet i kolorują je. 


Miłego dnia życzą Pani Karolina i Pani Ewa❤💚

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz